Stary pilarz: o ścinaniu wielkich drzew

Jak ścinać wielkie i trudne drzewa -radzi stary, doświadczony pilarz

Ścinka pochylonej topoli -filmik na YouTube

Dodaj komentarz

Film już można obejrzeć na YouTube, na stronie Ścinka pochylonej topoli

Film w końcu umieściłem na YouTube, gdyż inne rozwiązania stawiły mi zbyt duży opór.

Widzę zainteresowanie sposobem podparcia ścinanej, pochyłej topoli. Niedoskonały opis, poniżej…
Na wstępie chcę powiedzieć że sposób jest prosty, jednak diabeł jest w szczegółach i eksperymentowanie może przynieść poważną szkodę. Mimo wieloletniego doświadczenia, mimo znajomości geometrii, ścinając wcześniej tak samo pochyloną topolę, uszkodziłem płot i jakiś drobny daszek -trzeba było naprawić. Stało się tak, gdyż nie dałem rady dobić podpory w wyznaczone miejsce. W grę wchodziło około 30 cm a szkody wyrządziłem większe niż zakładałem.

Żeby to dokładniej wyjaśnić, musiałbym wykonać trochę rysunków i zrobię to jak mi czas pozwoli. Dla niecierpliwych podpowiem: trzeba pobawić się ekierką 30-o stopniową. Przeciw-prostokątna to pochyłe drzewo. Krótsza przyprostokątna powinna być w linii zawiasy i w tejże linii powinien znaleźć się punkt podpory. Zmieniając położenie wierzchołka o kącie prostym, przy stałym punkcie położenia wierzchołka 60 stopni (pniak) uzyska się różne punkty, w których znajdzie się wierzchołek 30 stopni przy kładzeniu ekierki na płaszczyznę poziomą. Muszę podkreślić że taka „zabawa” to raczej ćwiczenie wyobraźni. Bawiąc się ekierką, zmieniamy położenie przeciwprostokątnej a w rzeczywistości położenie drzewa jest niezmienne. Ważne jest (już w rzeczywistości) położenie punktu podpory zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej. Jeżeli ktoś zrozumie to moje „wyjaśnienie” to zasługuje na co najmniej czteropak Warka strong 🙂

Przy podpieraniu drzewa, na podporę użyłem drąga o średnicy ponad 20 cm. Stalowy stempel budowlany o nośności 3,5 tony, użyty wcześniej przy ścince innej, zupełnie cienkiej topoli, złamał się jak zapałka!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s