Stary pilarz: o ścinaniu wielkich drzew

Jak ścinać wielkie i trudne drzewa -radzi stary, doświadczony pilarz

Ścinka pochylonego drzewa

6 Komentarzy

Drugi filmik ze ścinki trudnego drzewa na YouTube!

Pochylona topola ścinana z podparciem

Ścinka pochylonej topoli z zastosowaniem bocznego zabezpieczenia

Filmik ze ścinki pochylonej topoli umieściłem w serwisie, żeby obejrzeć kliknij obrazek. Ścinana topola była jedną z kilkunastu w otoczeniu budynku. Ze względu na warunki lokalne, wszyskie ścinałem z zastosowaniem bocznego zabezpieczenia. Oprócz podparcia stemplem, stosowałem też opcję bocznego odciągu linowego. Niestety nie mam zdjęć tego sposobu zabezpieczenia. Nie da się ścinać drzew, zwłaszcza wielkich i trudnych i jednocześnie robić zdjęć; na zaangażowanie fotografa, klienci nie chcą wyłożyć kasy. W tamtym czasie blog już miałem ale był gdzieś w głębinach sieci i nie miałem przekonania że będzie widoczny tak jak obecnie.

6 thoughts on “Ścinka pochylonego drzewa

 1. Witaj,
  Przeczytałem wszystkie wpisy i czekam na następne.
  Do tej pory ścinałem drzewka jak zapałki i nie miałem kłopotu z miejscem powalania ale po informacjach zawartych na Twoim blogu, widzę, że można to wszystko robić lepiej, sprawniej i bezpieczniej.
  Czekam na wpis dotyczący stosowania podparć oraz odciągu linowego. Na kilku zdjęciach było widać fragmenty palików wpitych w ziemię z przewiązaną liną ale bez wyjaśnienia. Ciekawe, co to było.

  Pozdrawiam

  • Witaj Rafale!
   Sprawiłeś mi dużą przyjemność swoim komentarzem, dziękuję.
   Wspomniane paliki, to sposób na zakotwienie naciągu linowego do obalania w sytuacji gdy nie ma do czego zaczepić tirfora. Poszukam odpowiedniego zdjęcia, to będzie najlepsze wyjaśnienie. Ważna uwaga: Takie zakotwienie trzeba koniecznie przetestować -lepiej wyrwać kołki podczas testu niż mieć niespodziankę przy obalaniu. Odciąg linowy wykorzystywałem też do bocznego zabezpieczenia przy ścince. Tu już kotwienie musi być pewne na 100 procent!!!
   Niestety nie mam jeszcze rysunków do objaśnienia bocznego podparcia

   • Rafale, brakuje mi czasu na uzupełnienia blogu a brak zainteresowania w postaci konkretnych pytań nie mobilizuje.
    Dam znać mailem, kiedy zamieszczę uzupełniające obrazki. A propos bocznych zabezpieczeń, doraźnie proponuję żebyś przeanalizował rys. 4 z wpisu Analiza ruchu obalanego drzewa. Dolny koniec podpory czy odciągu linowego powinien (w przybliżeniu) znleźć się na linii zawiasy. Na tym rysunku jest to linia zgięcia kartki.
    Pozdrawiam stregahan

 2. Bez pośpiechu. Twój blog to nie gazeta codzienna.
  Kolejne wpisy mogą dotyczyć właśnie podparcia bokiem oraz odciągu, oczywiście opatrzone rysunkami. Jeden rysunek to 1000 słów.
  Filmy z momentem wykonywania cięć klinowych i ścinających to też atrakcja na blogu.

  Pozdrawiam

 3. Witaj Stary Pilarzu, widzę, że żyjesz i działasz… :)) I chyba nie jest źle, bo jakoś mniej do mnie pisujesz jakby ostatnio… hehe
  Pozdrawiam 🙂

  • Witaj Krzychoo! 🙂
   Dzięki za wpis, tym samym za pamięć. Latem pewnie wypocząłeś, choć nie leniuchowałeś. Teraz sezon w pełni, więc życzę jak najwięcej dobrych kursów a „maśloków” jak najmniej 😉
   Uczę się i uczę, może też trochę zarobię w tym sezonie. Zabrałem się za modernizację blogu ale wciąż muszę zbierać grzyby albo puszki. Byle do emerytury 🙂
   Wreszcie akuratnie umieściłem link do Twojego Pro Logos -nauka nie poszła w las
   Pozdrawiam serdecznie stregahan stary pilarz 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s