Stary pilarz: o ścinaniu wielkich drzew

Jak ścinać wielkie i trudne drzewa -radzi stary, doświadczony pilarz

Bezpieczna ścinka drzewa i podstawowe zasady ścinania

3 Komentarze

Ścinanie drzew jest zajęciem starym jak świat i pod względem technicznym nieskomplikowanym,

jednak w praktyce można spotkać się z różnymi sytuacjami, utrudniającymi poprawne wykonanie ścinki. Konieczne jest przestrzeganie zasad techniki i bezpieczeństwa przy wykonywaniu tego zadania.

Poświęciłem troszkę czasu na wyszukiwanie w necie stron traktujących o zasadach ścinania drzewa oraz o bezpieczeństwie przy ścince. Tylko jeden wynik mojego wyszukiwania zasługuje na uwagę. Jest to Instrukcja ścinania drzewa film Husqvarny na YouTube.

Dobry, zwięzły film! Trwa 10 minut. Przedstawia podstawowe zasady ścinania drzewa i zasady pracy pilarką spalinową. Cenne jest bardzo dobre przedstawienie wykonania cięcia sztyletowego. Przedstawia też zasady bezpieczeństwa, których powinno się przestrzegać pracując pilarką.

Bardziej obszerne informacje można znaleźć w dokumencie INSTRUKCJA Bezpieczeństwa i Higieny Pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej. Link przekieruje na stronę GOV a plik PDF można sobie zapisać. Nie jest to poradnik a instrukcja ale została przeredagowana, uzupełniona i jej lektura stała się bardziej przyjazna. Zawiera dużo dobrych ilustracji!

3 thoughts on “Bezpieczna ścinka drzewa i podstawowe zasady ścinania

 1. Witam! 🙂
  Nie wysiliłem się dziś przy pisaniu, wiem, inni zrobili to dużo lepiej, dlatego polecam ich strony.
  stregahan 🙂

 2. Dzień dobry, panie pilarzu, potrzebuję pomocy, mam do ścięcia wielki zagrażający klon, który rośnie między budynkami. Mieszkam na Warmii, więc daleko od pana. Czy może pan zna kogoś po fachu bliżej mnie i może mi polecić usługi? Proszę o jakąś pomoc czy wskazówki, bo to będzie precyzyjna robota..i na pewno dla ekipy z doświadczeniem. A ja nikogo takiego nie znam, wolę zapytać w środowisku pilarzy.. z góry dziękuję.

  • Witam! 🙂
   Cieszę się że zajrzała Pani na mój blog, dziękuję! Bardzo żałuję że nie pomogę. Nie znam nikogo z pilarzy na Warmii, natomiast chętnie pomogę wirtualnie. Przepraszam też odpowiadam dopiero dzisiaj, byłem b. zajęty.
   Na frazę „warmia ścinka drzew” znalazłem stronę „http://www.wycinaniedrzew.olsztyn.pl/oferta” firmy rokującej profesjonalne wykonanie ścinki. Nie szukałem głęboko. W internecie jest wiele stron ale znaleźć je można dopiero przy zawężeniu kryteriów wyszukiwania, na przykład podając nazwę miasta powiatowego, gdyż nie każda strona ma „zasięg ogólnopolski” (to złe określenie ale w tej chwili nie mam lepszego).
   Metoda ścinki zależy od warunków lokalnych. Najtańsza metoda „ścinka z poziomu gruntu” zależy przede wszystkim od tego czy jest wystarczające miejsce na położenie drzewa, oraz innych uwarunkowań. Jeżeli widziałbym to drzewo (zdjęcia) mógłbym napisać więcej.
   Życzę wszystkiego dobrego oraz miłej niedzieli,
   pozdrawiam
   stregahan 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s